Seimūnai nerimsta – nori didesnių algų
Visi po vienu stogu

„Įstatymas dėl Seimo narių atlyginimo dydžio pakeitimo įsigalioja tik nuo kito naujai išrinkto Seimo pirmojo posėdžio dienos“, – byloja Seimo statutas. Tačiau, pasirodo, visai nesvarbu, ką jis byloja. Bent jau šios kadencijos Seimui. Parlamentarai po pateikimo pritarė siūlymui bazinį dydį, pagal kurį apskaičiuojami biudžetininkų atlyginimai, padidinti nuo 173 iki 176 eurų. Atrodo, gražu: algos didės sunkiai gyvenantiems bibliotekininkams, socialinių įstaigų darbuotojams, kultūros darbuotojams ir t.t. Tačiau gražu gali atrodyti tik tiems rinkėjams, kurie nelabai žino, kaip apskaičiuojami visų biudžetininkų atlyginimai.

Iki šios Seimo kadencijos eiliniams biudžetininkams algos būdavo apskaičiuojamos pagal visai kitą bazinį dydį nei politikams, teisėjams, valdininkams, tačiau dabartinis Seimas nusprendė visus „pakišti“ po vienu įstatymu. Ir opa: didinant mažiausiai uždirbančiųjų algas jos didėja ir patiems seimūnams.

„Dabar, kai seimūnai nori užsidirbti politinių balų ir didina algas mažiausiai uždirbantiems bibliotekininkams ar kitiems biudžetininkams, savaime pasididina ir sau, tik gerokai daugiau. O to nebūdavo, kai baziniai dydžiai buvo tvirtinami atskirais įstatymais“, – pastebėjo Seimo narys Povilas Urbšys.

Todėl jis pasiūlė prisiminti Seimo statutą ir įregistravo pataisą, kad bazinis dydis nuo sausio didėtų visiems biudžetininkams, išskyrus Seimo narius. Seimo nariams jis didėtų nuo kitos kadencijos pradžios. Tačiau tiek Socialinių reikalų ir darbo, tiek Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetai P.Urbšio pasiūlymą atmetė, o, pavyzdžiui, socialdemokratas Algirdas Sysas už tokį siūlymą politiką išvadino populistu.

Ne pirmas kėlimas

Beje, dabartinis Seimas algas sau kelia jau trečią kartą. Iš pradžių 50 eurų algas jie pasididino nuo 2018 m. sausio, kai prieš tai pakėlė bazinį dydį, vėliau po 34 eurus nuo šio sausio, o dabar, P.Urbšio skaičiavimu, atlyginimai padidėtų dar maždaug 66 eurais: iki kadencijos pabaigos seimūnai papildomai gautų vidutiniškai po 700 eurų. Biudžetui tai papildomai kainuotų 100 tūkst. eurų. Anot politiko, tai – didžiuliai pinigai, kuriuos galima būtų skirti, pavyzdžiui, Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui, kurio darbuotojai uždirba vos daugiau nei minimalią algą. Centras algų didinimui prašo iš viso 150 tūkst. eurų.

P.Urbšys priminė, kad ir prieš metus, ir prieš dvejus, kai parlamentarai nusprendė pasididinti pajamas ir sau, jis pirštu rodė į jau minėtą statuto nuostatą. Nuostata, beje, buvo priimta ne šiaip sau, o būtent tam, kad įstatymų leidėjai negalėtų pasididinti algų sau. Tačiau didžioji dalis kolegų sugalvojo, kaip ją apeiti – esą juk didinama ne alga, o tik bazinis dydis. O tai neva neprieštarauja statutui. Pasak P.Urbšio, konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis dar kadencijos pradžioje pažadėjo teikti projektą, kuris „ištrauktų“ politikus iš kitų biudžetininkų tarpo, tačiau taip ir neparengė.

Ir tai dar ne viskas. Gali būti, kad parlamentarai algas pasididins ir nustatydami sau didesnius pareiginės algos koeficientus. Vyriausybė jau buvo pateikusi siūlymą tuos koeficientus didinti valstybės politikams, valstybės institucijų bei nuolatinių komisijų vadovams. Gyvenimas dėl to pagerėtų maždaug 400 asmenų, o per metus mokesčių mokėtojams tai kainuotų apie 3,5 mln. eurų.

Pankreatito gydymas krapų sėklomis Vaisto paruošimui reikia 1 arbatinį šaukštelį krapų sėklų užpilti 200 ml verdančio vandens. Palikite gėrimą pastovėti valandą. Po to perkoškite ir gerkite po gurkšnį visos dienos bėgyje. Kasos gydymas avižomis Pankreatito…
Mergina, eidama pro tvenkinį, pastebėjo, kad jame kažkas beviltiškai kepurnėjasi ir staugia. Įsižiūrėjusi ji pamatė, kad vandenyje skęsta šuo. Į dugną jį traukė sunkus krepšys. Mergina nepabūgo įlįsti į vandenį ir ištraukti šunį. Bet tai…Kokios gi tos algos?

Sudėtingų formulių, kaip apskaičiuojamos algos, nepateiksime, tačiau pateikiame konkrečius skaičius, kaip dėl tokio sprendimo būtų išaugę atlyginimai konkrečioms pareigybėms. Pavyzdžiui, Seimo pirmininkas gautų nebe 4540,8 euro (popieriuje), o 5051 eurą, eilinis Seimo narys, nevadovaujantis nei komitetui, nei komisijai, nei frakcijai – nebe 3356,2, o 3872 eurus (be priedų).

Premjero alga ūgtelėtų kone 1000 eurų – nuo 4394,2 iki 5139,2 euro, ministrų – nuo 4117,4 iki 4732,64 euro, valstybės kontrolieriaus bei Seimo kontrolieriaus įstaigos vadovo – nuo 2681,5 iki net 4259,2 euro, lygių galimybių kontrolieriaus ir vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus – nuo 2249 iki 3234 eurų ir t.t.

Seimas po pateikimo šiam projektui nedrįso pritarti, tačiau Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas šią savaitę vėl grįžo prie šio projekto ir… jam pritarė.

Pankreatito gydymas krapų sėklomis Vaisto paruošimui reikia 1 arbatinį šaukštelį krapų sėklų užpilti 200 ml verdančio vandens. Palikite gėrimą pastovėti valandą. Po to perkoškite ir gerkite po gurkšnį visos dienos bėgyje. Kasos gydymas avižomis Pankreatito…
Mergina, eidama pro tvenkinį, pastebėjo, kad jame kažkas beviltiškai kepurnėjasi ir staugia. Įsižiūrėjusi ji pamatė, kad vandenyje skęsta šuo. Į dugną jį traukė sunkus krepšys. Mergina nepabūgo įlįsti į vandenį ir ištraukti šunį. Bet tai…


6,530  


ChargedBack to Top ↑